Pereiti prie turinio

Dėl pensijų kaupimo


quosa

Rekomenduojami įrašai

Sveiki,

 

artėja į pabaigą apsisprendimo laikas dėl kaupimo pensijų fonduose. Tad nusprendžiau įvairiose vietose išsiklausinėti žmonių nuomonės. Kokie jūsų sprendimai? Kaip kaupiate/nekaupiate pensijai? Įvardinkite argumentus, kodėl nusprendėte vienaip arba kitaip. Kokias alternatyvas matote kaupimui?

 

Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

Labas,

Labai aktualus klausimas. Smagu, kad domiesi, įdomu būtų jeigu pasidalintum ir savo mintimis. Jeigu trumpai - aš neklaupiu, bent kolkas, bet ilguoju periodu sakyčiau gera idėja, tačiau ne tokiomis sąlygomis kurias šiuo metu suteikia vietiniai bankai.

Pasidalinsiu savo mintimis ir skaičiavimais surinktais iš viešų šaltinių, (Lietuvos statistikos departamento, eurostat ir panašaus lygio institucijų).

Pirma pasakysiu kodėl visgi reikėtų. Čia žmonių medianinis amžius. Manau per greitai senėjame (didelis emigracijos efektas), tokiais tempais tiesiog neliks kam dirbti ir sumokėti mokesčius iš kurių galėtume gauti valstybinę pensiją (todėl tikėtina, kad už 20 metų toks dalykas kaip valstybinė pensija, nebeegzistuos, ją pakeis nebent valstybinės pašalpos). 1-oji pakopa tikrai neužtikrins orios senatvės, net kažko panašaus už ką būtų galima išgyventi. O skurdo riba labai greitai auga, neproporcingai pajamoms, vis daugiau reikia pinigų vis mažesnius poreikius patenkinti.

Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

 

Na gerai tarkime jau nusprendėm taupyt tai pensijai, manau natūralus klausimas kyla, o kokios realios naudos aš galiu tikėtis ateityje, ar tie keli procentai skiriami pilnai patenkins mano poreikius? Ir iškart gauname nuorodą į Sodros ar banko kokią skaičiuoklę, kuri ale numato kiek gausime. Bet klausimas toks – net jeigu apskaičiavimas teisingas, kokia šio kaupimo – rezultato vertė bus ateityje, t.y. ką už tuos pinigus galėsi nusipirkti. Manau tai kiek neteisinga, todėl nusprendžiau kiek kitaip prieiti prie šio klausimo atsakymo. Tarkime jau kaupiame 24 metus nuo pat 1995, kokia pinigų suma už visą tą laikotarpį galėtų leistis saugiai senatvėje, galbūt 100.000?  50.000? , 20.000?,  oi ne pamiršk... kaip tau 7600 eurų (būtų 9700, bet gi negaunam tų dividendų). Realiai taupiai 24 metus ir va turi maždaug prikaupęs tiek kiek vidutiniškai uždirbama per 6 mėnesius. Šitokia suma beje yra rekomenduojama kaip rezervine suma dirbančiajam, jeigu netektų darbo, kol susirastų kitą, kad galėtų tinkamai savimi ir savo šeima pasirūpinti. Nežinau kaip Jums, bet tai net nepanašu į jokį orų galimą gyvenimą senatvėje. Ankstesnių laikotarpių neėmiau, nes skaičiai atrodytų absurdiškai. Šitame grafike pritaikiau 3% nuo brutto vidutines algos skaičiavimą už tuo metu galiojusį SPY indekso kursą. pridedu ir atlyginimus už laikotarpį bei kaip viskas keitėsi

Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

Dar vienas nepaminėtas veiksnys – infliacija, būtent perkamoji galia kuri nenumaldomai degina valiutines santaupas. Manau vienas iš blogiausių metodų būtų kaupti kaip valiuta ateičiai būtent senatvei. Pažiūrėkit dinamikos grafiką 2003-2004 palyginkit su 2013-2014, gana įdomiai atrodo, gal kažkas už kelelių metų artėja pritaria tam ir nedarbo grafiko dinamika.. bet nenukrypkime nuo temos.
Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

O kodėl sakau negerai dabar siūlomomis sąlygomis? Visų pirma žvėriški mokesčiai už fondo valdymą – 0,75%? Juokaujate? Gerai tą dar būtų galima atleisti, bet kur mano dividendai, gi investuojat į įvairius finansinius instrumentus kurių manau dividendinis vidurkis siekia netoli 2% nuo viso portfelio? Kur tie mano pinigai?? Klausiau šito ir vieno iš didžiausių bankų prezentacijos apie pensijų fondus metu, žmonės aplink nesuprato, o banko darbuotoja tiesiog praignoravo klausimą. Atrodo to dar nebūtų maža, bet likvidumas, o koks likvidumas šito  finansinio instrumento. Nėra likvidumo, galbūt gausi, tikriausiai kad gausi, bet kiek gausi čia jau niekas tau nepasakys. Žmonės kaupdami JAV tarkim už tuos pinigus savo 401K fondo gali pirmąjį būstą įsigyti, apmokėti už mokslus yra ir daugiau išlygų, bet blogiausiu atveju susimokėję 10% baudą (dažnu atveju net nereikia jos mokėti) atgauti bet kada, o kur mūsų galimybė gauti mūsų pinigus??

O ką aš siūlau? Reklamuoti negaliu ir tiesą pasakius nenoriu, bet geriau žiūrėk savarankiškai tarkime SPY indeksą investuok reguliariai ir viskas, reikia tik pasirinkti tinkamą patikimą firmą (Vokietijoje jų tikrai daug) ir viskas, tarkim reguliariai kas ketvirti arba jeigu pajamos didesnes galbūt ir kas mėnesį persivedi ir turi, gauni ir likvidumą gauni ir dividendus, arba gali nusipirkti kur reinvestuoja dividendus taip daug greičiau auginama vertė.

Baigiant mintį dažniausiai patariu žmonėm dirbantiems samdomą atlyginimą nesidraskyti, nes ilguoju laiko periodu neverta, nes šituo atveju manau išeitų geriau dirbti papildomus metus ar du nei draskytis kaupiant 30 metų ir matyti kaip kadaise didelę vertę turėję pinigai pavirsta dulkėmis. Geriausiai atvaizduoja mano nuomonę apie siūlomą investicinį produktą paveikslėlis žemiau :)

Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

Teisingai dar klausei del alternatyvų.., Gerai būtų pasiteisinęs modelis nusipirkti investicinį būstą jį išnuomoti.. iš gaunamų pajamų dalį skirti jo priežiūrai, skolos aptarnavimui (nes gi ne kiekvienas gali tiesiog nusipirti papildomą bustą kaip investicinį objektą). Pats butas savo verte ilguoju periodu turėtų panaikinti turto naikinimo (infliacijos efektą) + gausi pasyvių pajamų kurių dalį galėsi skirti reinvestavimui. Dalį galbūt galima skirti į auksą, jeigu sulauksime nusmukio, tai auksas istoriniu požiūriu yra pats geriausias prieglobstis. O šiaip geriausia ieškoti metodų kurie galėtų generuoti pasyvias pajamas. Nežinau kokia pačio specialybė - profesija, galėtume padiskutuoti kur verta skirti didesnius resursus ir dėmesį.
Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

Dar kaiką užmiršau pasidalint, čia galbūt Jums, kaip namų darbai.  Pasakykite kuris iš šitų dviejų grafikų yra banko siūlomas 0,75% apmokestintas, be dividendu (trumpokas laikotarpis, kad išryškėtų to nauda, bet jau matosi :D ) grafikas, o kitas SPY nuo tos pačios datos. Atidžiai pažiūrėkite ir palyginkite dinamiką.
Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

  • 2 savaitėmis vėliau...

Daug labai naudingos informacijos - ačiū, dar reikės laiko kol viską "suvirškinsiu". Taip, dėl valdymo mokesčių tikra tiesa - jie kol kas labai dideli. Bet kiek girdėjau, planuojama ar nuo kitų metų mažinti per pusę, bet vis tiek net ir tuo atveju, palyginus su kitomis investavimo platformomis, turto valdymo mokestis toks didelis nebūna.

 

Aš tiesiog bandau svarstyti kam toks investavimo būdas (pensijų fondai Lietuvoje) gali būti patrauklus. Ir iškart pagalvojau apie savo tėvus, kurie labai ypatingo finansinio išsilavinimo neturi, dirbo ir taupė, o kai pradėjo rastis patys pirmieji fondai pasirašė sutartis su didžiaisiais komerciniais bankais ir štai jau atėjus beveik pensijiniam amžiui ta suma kaupus apie ~20 metų panaši kaip tavo minėta ir yra. O ką dabar už 10K galima įsigyti, tai net neverta ir kalbėti.

 

Žinoma, gal kaupti pensijų fonde yra geriau, negu išvis nieko neatsidėti, netaupyti ir neinvestuoti. Bet atrodo, kad čia visiškai atiduodi savo pinigus į kitų rankas. Ir bent jau kiek žiūrint pagal pajamingumą, tai praktiškai visi fondai Lietuvoje dirba nuostolingai.

 

Pats esu nusprendęs nekaupti, dairausi kitų investavimo šaltinių, tad ši reforma tuo pasidomėti būtent ir paskatino. Nesu linkęs labai rizikuoti savo pinigais, kiek teko skaityti apie investavimą, labiausiai sudomino pasyvusis. T.y. kas ketvirtį investuojama tam tikra suma į indekso fondus (kol kas iki galo nesuprantu kaip jie veikia) ir, kaip bent jau teigia ten investuojantieji, ilguoju periodu tie indekso fondai generuoja 6% grąžą. Kas yra žymiai daugiau net ir nei 3 pakopos pensijų fondai, kadangi ten turto valdymo mokestis suvalgo labai daug ilguoju periodu.

 

O kalbant dar bendrai apie reformą, tai šiek tiek gaila tų paprastų dirbančiųjų, kurie nelabai domisi kur ir kaip jų pinigai yra dedami. Gaila, kad mūsų švietimo sistema dorai neišmokė mūsų patiems gilintis į savo finansus. Šiek tiek baisu pasidaro, kai pagalvoji, kas bus su visais tais, kurie ne tik kad nekaupia pensijai, neinvestuoja, bet ir pvz. atlyginimą gauna juodais.

Nuoroda į komentarą
Bendrinti kitose svetainėse

Prisijunkite prie pokalbio

Galite rašyti dabar, o užsiregistruoti vėliau. Jei turite paskyrą, prisijunkite kad skelbtumėt su savo paskyra.

Svečias
Atsakyti į šią temą...

×   Įkelta kaip turtingas tekstas.   Vietoj to įklijuokite kaip paprastą tekstą

  Leidžiama naudoti tik 75 šypsenėles.

×   Jūsų nuoroda buvo automatiškai įterpta.   Vietoj to rodyti kaip nuorodą

×   Jūsų ankstesnis turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   Paveikslėlių tiesiogiai įklijuoti negalima. Įkelkite arba įterpkite paveikslėlius iš URL adreso.

×
×
  • Sukurti naują...